Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jest oficjalna odpowiedź Niemiec dotycząca reparacji dla Grecji. "Sprawa jest ostatecznie rozstrzygnięta"

PR 14:23 19 października 2019
fotografia ilustracyjna Bundesarchiv, Bild 101I-163-0319-07A / Bauer / CC-BY-SA 3.0
Grecki parlament oszacował straty w związku z niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej na 289 mld euro. Rząd w Berlinie negocjować w tej sprawie nie chce. MSZ Niemiec przekazało w piątek notę ​​dyplomatyczną greckiemu ambasadorowi Theodorosowi Daskarolisowi, formalnie odrzucając prośbę greckiego rządu.

Grecka komisja parlamentarna oszacowała sumę szkód wojennych wyrządzonych przez Niemcy na 289 miliardów euro – do tego doliczyła obowiązkową pożyczkę, która musiała udzielić Grecja niemieckiemu bankowi Rzeszy w czasie wojny.

Rząd w Berlinie nie chce negocjować z Grecją w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy podczas dwóch wojen światowych - pisze DW za podaje DPA.  

- Ocena prawna rządu federalnego w tej kwestii pozostaje niezmieniona: sprawa reparacji jest ostatecznie rozstrzygnięta - powiedział rzecznik niemieckiej agencji prasowej, cytowany przez DPA.

- Niemieckie MSZ podkreśliło piątek, że Niemcy przyznają się do swojej politycznej i moralnej odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w Grecji podczas drugiej wojny światowej i w związku z tym finansują projekty związane z utrzymaniem pamięci o ofiarach - czytamy w DW.

 

"Deutsche Welle" przypomina, że również Polska bada sprawę reparacji.

- Wyniki prac komisji parlamentarnej pod kierownictwem Arkadiusza Mularczyka (PiS) mają zostać opublikowane w trakcie rozpoczynającej się nowej kadencji Sejmu. W jednym z ostatnich wywiadów radiowych poseł Mularczyk podkreślił, że sprawa reparacji nie jest zamknięta i kwestię winy należy uregulować nie tylko na poziomie werbalnym, ale i finansowym - pisze DW.

 

 

Czytaj także:

Nocne starcia policji z bojówkami w Barcelonie. Są ranni [ZOBACZ]

Źródło: Deutsche Welle

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze